Terrace Fulya Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.No.13 Center 2 Kat 5 D.5 Fulya - Şişli / İstanbul
0532 053 98 75

Yüz Estetiği Ameliyatı

Yüz Estetiği Ameliyatı

YÜZ GERME (FACE LIFT, RHYTIDECTOMY) : Boyun germe ve gidigin alinmasi , Kas kaldirma (Gerektiginde endeskopi ile), Alin germe (Gerektiginde endoskopi ile), Dudak inceltme ve kalinlastirma. Face-Lift veya Rhytidectomy, yüz ve boyun derisinin sarkmasi ve kirisikliklari gibi yaslanma belirtilerini düzeltmek ve bazen ortadan kaldirmak için uygulanan estetik cerrahidir ve yüz gençlestirme cerrahisinin sadece bir kismini teskil eder. Ameliyat Öncesi Degerlendirme: Yüz germe düsünen kisinin atmasi gereken ilk adim plastik cerraha danismaktir. Kisi arzulanan sonucun mükemmeliyet degil düzelme oldugunu akilda tutarak ameliyat sonrasi daha iyi görünmek ve daha iyi hissetmek konusundaki beklentilerini açik yüreklilikle tartismalidir.Herhangi bir estetik ameliyat girisiminden önce saptanmasi gereken en önemli etkenlerden biri duygusal kararliliktir.

\”Yeni\” bir yüz yeni bir yasami garantilemez. Yüz germe görünümünüzü düzeltebilir ve kendinize güveninizi tazeleyebilir; fakat gerisi size kalmaktadir.Muayene ettikten sonra cerrah, sizinle, yöntemle ilgili kararlari etkileyecek diger degiskenleri tartisacaktir. Siklikla, yüz germenin, kisinin yasini 5-10 yil gençlestirecegi söylenir, fakat kesin bir sonucu önceden belirlemek imkansizdir. Daha gerçek olarak, basarili bir yüz germe kisinin yasi için daha iyi gözükmesini saglar. Düzelmenin derecesi yas, kalitim, kemik yapisi, derinin kisisel özellikleri alkol, sigara kullanimi, beslenme, aliskanliklar gibi etkenler tarafindan belirlenir. Bu ayni faktörler, bir dereceye kadar yüz germenin ne kadar etkili olacagini da belirler.

Ilk ziyaret esnasinda cerrah durumunuza özel detaylari, kullanilacak teknik ve anestezi, ameliyatin nerede yapilacagi da dahil açiklayacaktir. Yüz germe karari vermeden önce riskler ve masrafi gibi ilave faktörler de bu esnada cerrahla tartisilmalidir.

Ameliyat Yöntemi:
Yüz germe tipik olarak yüz ve boyundan fazla veya gevsek, sarkmis derilerin uzaklastirilmasi için uygulanir. Islemin miktari hangi degisikliklerin arzulandigina ve cerrahinizin neyi uygun bulduguna dayanir. Gözler çevresindeki torbalanmalarin uzaklastirilmasi isteniyorsa göz kapagi cerrahisi (blepharoplasty) yüz germe ameliyati ile birlikte veya ayri bir ameliyat olarak yapilabilir. Alin germe, gidik liposaksin, doku enjeksiyonlari, yüz kontur degisiklikleri, peeling v.s. yüz germe ameliyati ile birlikte veya ayri bir ameliyat olarak önerilebilir.

Cerrahinizin önerileri dogrultusunda, cerrahinizin ofisinde veya bir hastanede ameliyat edilebilirsiniz.

Yüz germe bölgeyi uyusturan lokal anestezi ile veya genel anestezi ile uygulanabilir. Anestezi uygulanmadan önce gerginligi azaltmak amaciyla medikasyon verilir. Sedatif (yatistirici) ve lokal anestezi ameliyat esnasinda rahat olmanizi saglayacaktir. Eger genel anestezi uygulandiysa tüm ameliyat boyunca uyuyacaksiniz.

Ameliyat esnasinda yüz germe önce yüzün bir tarafinda ve sonra diger tarafinda uygulanir. Kesi yapilmadan önce kesilerek çikarilacak deri parçasi üzerindeki saç kesilecektir. Kesiler siklikla kisinin ihtiyacina ve cerrahin yöntemine uyacak sekilde kisiye özel ayarlanir. Birçok vakada kesiye sakaklarda saç hatti içinde baslanir. Asagiya dosru kulak önündeki dosal hat boyunca ilerler, kulak memesinden arkaya döner ve kulak arkasindaki saçli deriye ilerler. Bazen boyun derisindeki fazlaliga ulasim saglamak amaciyla çene altina küçük bir kesi gerekebilir.Kesiler boyunca çalisarak cerrah deriyi altindaki yag ve kastan ayirir. Deri sakak bölgesinde yukari ve arkaya çekilir, ayni zamanda kulak arkasinda ve kulak önünde de gerilerek fazlalik uzaklastirilir.

Bazi vakalarda çene ve boyundaki yag birikimleri uzaklastirilir ve sarkmis kas ve yag dokusu gerilir. Eger ayni ameliyatta blefaroplasti uygulanacaksa, cerrah alt ve üst göz kapaklarinda genellikle göz dis kenarlarindaki \”kaz ayaklarina\” kadar uzanan kesiler yapacaktir. Daha sonra fazla deri ve altindaki yag uzaklastirilacaktir.

Dogal deri hatlari ve kivrimlari boyunca yapilmis kesiler dikislerle kapatilir. Her ne kadar cerrah yara izlerini en az göze çarpacak sekilde ayarlamak için (örnegin saç içi) her çabayi gösterecekse de, yara izleri kaçinilmazdir. Vakalarin çogunda izler zamanla solacak ve zor görülür hale gelecektir. En farkedilir olani kulak arkasindadir, fakat saç ile kolaylikla kapatilabilir. Ameliyati takiben, deri altina birikebilecek az miktarda kan ve sivinin drenajina (bosaltilmasina) müsaade etmek için kulak arkasina ince bir tüp yerlestirilir. Yüz ve boyuna, genis ve gevsek bir pansuman uygulanacaktir. Ameliyatin tipine, çesitliligine ve miktarina bagli olarak, örnegin (blefaroplasti nin yapilip yapilmadigina bagli olarak) islem genellikle 3-5 saat veya daha fazla sürer.

Ameliyat Sonrasi Düzelme:
Ameliyat sonrasi, ilaçlarla kolaylikla kontrol edilebilen çok hafif agri vardir. Bir kaç gün içinde basiniz biraz yükseltilmis olarak yatmaniz istenecektir. Eger dren kullanildiysa ameliyati takiben birinci veya ikinci günde çikarilacaktir. Sargilar genellikle bir gün sonra çikarilacaktir. Ameliyatin ertesi gününden itibaren size önerilecek boyunlugu takmaniz gerekecektir. Hastaneye yatirilmis hastalar ikinci veya üçüncü günde çikarilacaktir.

Sisme ve deride renk degisimi siktir ve genellikle birinci ve ikinci haftada gerileyecektir. Hastalarin çogu ameliyati takiben yüz ve boyunda uyusukluk veya gerginlik hissinden bahsederler. Bu durumlarin yogunlugu ve ne kadar sürecegi kisiden kisiye farklilik gösterir. Yüz germe ameliyatinin amaci, dogal, daha genç ve daha çekici bir görünümdür. Bununla birlikte normal iyilesme asamali bir süreçtir ve nihai sonuç en az 3 hafta fark edilmeyecektir. Makyaj malzemelerinin kullanimina dikisler alindiktan sonra müsaade edilir. Günese çikma ameliyat sonrasi bir kaç ay sinirlanma ve buna yüksek koruma faktörlü günesten koruma kremlerinin kullanimi eslik etmelidir.

Kaynak: Yüz Estetiği

Son Yazılar

vaser liposuction meme büyütme meme küçültme